sobota, 19 maja 2012

Kartki wykonane metodą "iris folding" -instrukcja/Iris folding cards -tutorial


Witajcie/Hi everybody,
To nie jest prawda, że to, co ostatnio robię to jest tylko haft krzyżykowy. Fakt, wciągnął mnie bardzo, ale czasami zapominam o całym otaczającym mnie świecie z zupełnie innych twórczych powodów. Na przykład wtedy, kiedy zagłębiam się w "iris folding". Bardzo to lubię. Lubię sama projektować sobie obrazki, a potem je tworzyć. Wszystkie na zdjęciu poniżej są moimi "wymysłami". Trzy z nich odzwierciedlają moje tęsknoty i wielką miłość do natury, przyrody i wiejskich krajobrazów. Czwarty - to czysta inspiracja słynnymi "Słonecznikami" Vincenta van Gogh.
It’s not true that recently I’ve only done cross stitching. From time to time I forget about the world around me and make something different. For example iris folding. I really like it.  I love to design my own pictures and make them. Look, some are below. Three of them show my big love for nature and village landscapes, and one is inspired by Sunflowers by Vincent van Gogh.

Ostatnio sporo osób pytało mnie o technikę "iris folding", dlatego dzisiaj bardzo chciałabym wam ją przybliżyć za pomocą małej lekcji tworzenia obrazków czy kartek z jej pomocą.
People often ask me how I make cards using strips of paper (iris folding), so today, I would like to show you my small tutorial and encourage you to design and make your own card or wall picture.
Do zrobienia takich kartek można wykorzystać materiały, wstążki, bibuły, ale my dziś zatrzymamy się na kolorowych papierach.
To make my card I used coloured papers.
1.Najpierw nanosimy na kartkę kształt okienka, w którym ma zmieścić się nasz obrazek.   
I draw the shape of my pattern on paper.2. Kolorowymi pisakami nanoszę wzór, którym zajmuję się dosłownie na samym końcu pracy. Warto pamiętać, że wzór naniesiony po prawej stronie będzie ostatecznie znajdował się po lewej stronie kartki.
     Using coloured pens I design the things I will stick on as a finishing touch. Remember, because everything you do from the inside of the card will be mirrored, so if you draw something (like flowers) on the left side of your design, they will be on the right side.3. Następnie za pomocą linijki i ołówka nanoszę wzór (trawa, niebo...). Można dla ułatwienia sobie pracy napisać gdzie jaki kolor chcemy umieścić lub oznaczyć kolejność naklejania kolorowych pasków.

       Now using a ruler I draw pattern. I sometimes write what kind of colours I need and numbers for remembering what is first….

4.Potem nasz wzór musimy delikatnie przykleić do kartki. Ja używam do tego blue tacku.
      After that I need to gently stick the pattern to the card. I used blue tack.

5. Teraz możemy zacząć tworzyć nasz obrazek.
Now we can begin to make a picture.

6,7. Z wybranych kolorów papierów tniemy paski o szerokości 2.5 cm. Czasami mogą być potrzebne nieco większe. Paski składamy na pół wzdłuż.
I prepare the strips about 2.5 cm wide, sometimes more.
      Fold the long side of the strips in half (so they’re narrower)


8,9,10,11.  Przyklejamy kolejno paski. Używam do tego taśmy klejacej. Kiedyś próbowałam klejem, ale nie polecam.
Using tape I stick the strips down one by one.
12. Paski naklejone.
 The strips are finished.13. Za pomocą dwustronnej taśmy wykańczam wnętrze kartki.

Using double sided tape, I stick a piece of card to the inside of the card to cover up where I’ve been working.14. Na prawej stronie naklejam małe elementy ( wymyślone i namalowane wcześniej mazakami).

On the right side we stick the small finishing touches to the picture.

Gotowe!We’ve done it!
Do następnego razu! See you next time!

18 komentarzy:

 1. O rany!! Piękne. Dech zapiera. Bardzo pracochłonne. Są naprawdę śliczne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Są śliczne Kasiu, robiłam kiedyś podobne korzystając z kursu w "Wenie", ale oczywiście o wiele prostsze niż Twoje - z serduszkiem ;):)Twoje to oczywiście wyższa szkoła jazdy - są niesamowite :) Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 3. Prześliczne te karteczki, bardzo mi się podobają, muszę spróbować kiedyś taką zrobić :)
  Pozdrawiam ślicznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne karteczki i super kursik.
  Pozdrawiam cieplutko z Polski

  OdpowiedzUsuń
 5. Fantastyczny kurs :) jeszcze nie robiłam tą techniką ale po Twoim jakże przejrzystym kursie spróbuję i dam znać :))))Kartki w Twoim wykonaniu cudne :))))

  OdpowiedzUsuń
 6. śśśśśśśśśśśśśśliczne!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Te karteczki są cudowne. Podziwiam talent i bardzo oryginalne pomysły :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem pełna podziwu. Naprawdę przepiękne. Bardzo kreatywne. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Thank you for the tutorial.

  Daria

  OdpowiedzUsuń