sobota, 19 grudnia 2015

Jak zrobić nasze tradycyjne choinkowe jeżyki....

Witam wszystkich bardzo serdecznie,

Jeszcze kilka dni do urodzin Jezusa! U nas w domu powolutku rozkręca się tradycyjna, przedświąteczna krzątanina. Ale w przerwach pomiędzy sprzątaniem a gotowaniem lubię z dziećmi usiąść przy stole i coś tam zrobić fajnego. Dziś zrobiłyśmy ozdoby z cieniutkiej bibuły, które potocznie nazywa się jeżykami lub gwiazdkami. Do tej pracy potrzebna jest szczypta cierpliwości, ale wydaje mi się, że efekt jest ciekawy. Jak je zrobić, pokazuję poniżej:
 
Potrzebne nam będą: kolorowa bibuła, nożyczki, ołówek, linijka, szklaneczka lub cyrkiel do odrysowania koła, klej i patyczej do nakładania kleju, nitka i igła.
 
Rysujemy koło:
 

Używając linijki robimy osiem promieni. Dobrze by pomiędzy nimi była taka sama odległość.
 
Nacinamy promienie tak jak pokazuje poniższe zdjęcie.
 
 Przed nami największe wyzwanie - nakręcanie poszczególnych części w kształt kolca. Ja pomagam sobie ołówkiem. Nakręcam, brzeg prędko smaruje malutką ilością dobrego kleju i już. Tak robi się z każdą naciętą częścią.


 
Aby wyszły nam ładne, pełne jeżyki potrzebujemy około dziesięciu takich kółek z kolcami.
 
Kółka układamy w ulubiony kolorystycznie dla nas wzór.
 
Teraz wszystkie części musimy ze soba połączyć. Ja je zszywam igłą z nitką. Trzeba bardzo uważać, by nie pozagniatać papierowych i bardzo delikatnych kolców. Można też pomóc sobie klejem, ale osobiście wolę igłe z nitką.
 
I gotowe!


 
 
Pozdrawiam serdecznie wszystkich zaglądających!

5 komentarzy:

  1. Fajnie, że pokazałaś, bo jeż choinkowy to bardzo stara ozdoba, prosta choć pracochłonna przy braku wprawy. Mam jednego, ale nie własnej produkcji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za kurs:) Wreszcie będę mogła zrobić takie dla siebie:) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń